MENÜ
İkinci el otomobil alım satımında 15 günlük trafik sigortası geçerliliği

İkinci El Otomobil Alım Satımında Trafik Sigortası Geçerliliği

Tarih 10 Eylül 2019

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, ikinci el araç alımlarında on beş günlük sigorta poliçe süresi konusuna açıklık getirdi.

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, araç alımlarında 15 günlük sigorta süresinin devam edip etmeyeceği konusunda herkesin sorduğu sorunun cevabını verdi. İkinci el araç alımlarında 15 günlük sigorta poliçe süresinin devam ettiğini belirten Yaşar, bunun sadece sıfır araç alımlarında kalktığını belirtti.

Yaşar, “Çok da yetkili olmayan ağızlardan verilen demeçlerle vatandaşın kafası karıştı. Aslında uygulamada çok büyük bir değişiklik yok. Özellikle ikinci el araç satışlarında biliyorsunuz araç satıldıktan sonra trafik poliçesi yeni alıcı için de 15 gün süreyle devam ediyordu. Bu dolayısıyla olası bir satış sonrasında poliçe yenilenene kadar ortaya çıkabilecek bir mağduriyeti önlüyordu. Dolayısıyla aslında burada bir değişiklik yok. Yani siz ikinci el aracınızı sattığınızda yeni alan kişi için de sigorta 15 gün süreyle devam ediyor. Bu 15 günlük süre içerisinde yeni poliçeyi yeni alıcının yaptırması ve onun da kendisine birtakım mağduriyetlere karşı sorumluluklarını sigorta teminatı altına alması süreci devam ediyor” diye konuştu.

Ahmet Yaşar, 15 günlük sigorta süresine dair açıklamalarda bulundu.

Sıfır araçlarda, alındığı gün sigorta yapılmalı.

Yaşar, sıfır araçlarla ilgili olarak ise;

“Burada değişen tek konu şu; sıfır araç alımlarında yani sahiplik belgesi dediğimiz şey, bu aracın faturası olabilir ya da noter tescili olabilir. Buralarda sıfır araçlar için 15 günlük bir süre prim uygulanmama süresi vardı. Doğal olarak bu süre kalktı. Yani siz aracı aldığınız gün sigortanızı başlatmalısınız. Ama ikinci el satışlarda böyle bir şey söz konusu değil 15 günlük süre devam ediyor.” dedi.

Ürün Adı

[PRODUCT_NAME]

Teklif / Poliçe No

[IC_POLICY_NO]

Poliçe Primi

[LC_GROSS_PREMIUM_FORMAT]

Tarih

[VERSION_DATE_FORMAT]